Hvězdy v Nehvizdech

January 31. - February 1. 2019
DNA
International athletic meeting
Nehvizdy, Bedřicha Mouchy 1001
FREE ENTRY

The idea to organize an international athletics meeting "Hvězdy v Nehvizdech" was born in Tomáš Vojtek's head after he could not continue anymore in his athletics career. He has decided to concentrate his efforts in a different direction in athletics and the idea of an international meeting has also excited his friend Honza Solfronk. Moreover, there is no traditional indoor athletics meeting in Prague, therefore we would like to create a tradition from the one organized in Nehvizdy. Though we don't have sufficient financial support, we are taking all competitors and organizers seriously, we treat them with responsibility, respect, and friendliness and we aim to provide both to competitors and to spectators unique, exciting and not limited to athletics, experience.

Our goal is to make athletics and sport in general more visible to kids and youth. We want to promote the sport in surrounding region and county through a combination of a competition for kids, an international athletics meeting and race for handicapped athletes. Entrance will be free and during the event, we will organize charity fundraising.

Do not overlook

  • Nehvizdy, Bedřicha Mouchy 1001
  • 18 January 2018
  • Pre-program from 15:00
  • Main program from 16:00
  • Free entry

Meeting proposition

Download here:

 

Look forward to...

 

They said about us...

"Zní to jako skvělý nápad udělat kousek od Prahy atletický mítink. Škoda, že nejsem mladší abych si mohl také zazávodit. Závodu přeji mnoho zdaru a akci si užiji alespoň jako divák."

Roman Šebrle
olympijský vítěz

"Velmi si vážím toho, že Vás mohu v Nehvizdech přivítat. Přijde mi to jako splněný sen."

Luboš Rýdlo
ředitel školy

"Ráda bych popřála Hvězdám v Nehvizdech hodně hvězdných atletických zážitků, spoustu rozzářených dětských očí a aby se mítink povedl dle představ organizátorů. Já osobně se strašně těším na nový zážitek a doufám, že společně semnou budete na místě fandit našim atletům. "

Lucie Hradecká
vítězka Fed Cupu
2x medaile z OH

General sponsors

Main sponsors

Sponsors